Zgodnie z naszą wiedzą, jesteśmy jedynymi placówkami Polsce, która poza standardowymi wymaganiami kwalifikacyjnymi wobec nauczycieli, narzuca swojej kadrze wymóg dodatkowy- posiadania tytułu terapeuty behawioralnego (czytaj więcej o PLTB: www.terapeutabehawioralny.pl). Zatem o ile osoby zatrudnione tytułu terapeuty behawioralnego dotychczas nie posiadają, to można być pewnym, że aktualnie uzupełniają kwalifikacje w tym zakresie.
Przedstawiamy naszych specjalistów:
KADRA Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych “Umiem” w Krakowie
mgr Ewa Kuliga– dyrektor Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych “Umiem” w Krakowie, magister psychologii UJ, neurologopeda, oligofrenopedagog, superwizor behawioralny PLTB nr licencji 5/S/2011, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej, członek Stowarzyszenia PERSONA na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego. Od 2000 r. pracuje z osobami z zaburzeniami rozwojowymi. W 2002 r., odbyła kilkumiesięczny staż w Princeton Child Development Institute w USA. Od 2003 r., prowadzi kursy i szkolenia z zakresu Stosowanej Analizy Zachowania w ramach Polskiej Licencji Terapeuty Behawioralnego oraz zajęcia na Uniwersytecie SWPS. Psycholog w Ośrodku Wspierania Rodziny i Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Raciborzu, do października 2023 kierownik Ambulatorium Terapii Behawioralnej PSTB oraz Zespołu Interwencji Kryzysowej PSTB. Uczestniczka wielu szkoleń o tematyce behawioralnej, m.in. PECS (I,II, Nauczanie 9 krytycznych umiejętności porozumiewania się), VB-MAPP, Nauczanie precyzyjne, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Stosowanej Analizy Zachowania na SWPS w Katowicach. Uczestniczka i prelegentka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji dotyczących pracy z osobami z autyzmem oraz Stosowanej Analizy Zachowania. Współautorka projektu NCBiR „SYSABA- Systemu wsparcia ośrodków behawioralnych pracujących z osobami dotkniętymi zaburzeniami rozwojowymi” stanowiącego nowy, elektroniczny standard dokumentacji behawioralnej.
mgr Aleksandra Pieczara– wicedyrektor Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych “Umiem” w Krakowie, absolwentka Filologii polskiej z oligofrenopedagogiką, tyflopedagog, terapeuta behawioralny PLTB. Od 2010 – 2014 związana z Niepublicznym Przedszkolem Specjalnym Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie, gdzie zdobywała doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi z różnego typu niepełnosprawnością. Od 2014 nauczyciel w Niepublicznych Szkołach Umiem oraz terapeuta w Ambulatorium Terapii Behawioralnej. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej. Ukończyła liczne kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe m.in Makaton – Program Rozwoju Komunikacji PRKM, Praktyczny kurs wspomagających i alternatywnych metod porozumiewania się (AAC), Szkolenie PECS – poziom I, II, Rozwijanie Kluczowych Umiejętności Komunikacyjnych, VB – MAPP: Ocena umiejetności oraz planowanie terapii, Diagnoza i terapia widzenia małych dzieci, Warsztaty Neurologopedyczne oraz kursy z zakresu terapii behawioralnej.
dr Nela Grzegorczyk-Dłuciak– superwizor behawioralny NSSPP UMIEM. Terapeuta i superwizor behawioralny PLTB. Ukończyła pedagogikę wieloprofilowego usprawniania w WSPS w Warszawie, pedagogikę specjalną oraz studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą w AP w Krakowie. W 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki na UP w Krakowie. Współzałożycielka i prezes (od początku istnienia) Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej, długoletnia członkini Zarządu Krajowego Towarzystwa Autyzmu O/Kraków. Od 1993r. pracuje zawodowo z osobami niepełnosprawnymi. Przez 10 lat była kierownikiem Filii nr 1, SPS nr 6 w SOSW nr 4 w Krakowie (placówka terapii behawioralnej dla dzieci z autyzmem). W latach 2014- 2017 była dyrektorem w NGS UMIEM w Krakowie. Od 2002 r. prowadzi szkolenia z analizy behawioralnej stosowanej i terapii dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Jest autorem licznych publikacji, m.in. redaktorem cyklu wydawnictw pokonferencyjnych „Czas na dialog”.
mgr Dorota Gadzina– terapeuta zajęciowy, terapeuta ręki, nauczyciel przedszkolny i wczesnoszkolny, oligofrenopedagog, specjalista od spraw osób ze spektrum autyzmu. W 2018r. uzyskała tytuł terapeuty behawioralnego PLTB. W wolnym czasie lubi czytać, ćwiczyć jogę oraz oglądać filmy przyrodnicze oraz tworzy kartki okolicznościowe.
mgr Maja Stańczuk – absolwentka Psychologii o specjalności Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała w trakcie praktyk oraz staży m.in. na Oddziale Dziennym Szpitala Uniwersyteckiego, w Katedrze Psychoterapii UJ CM i Laboratorium Badania Świadomości C-Lab. W 2023 rozpoczęła pracę w Niepublicznych Szkołach „Umiem”. Wolny czas przeznacza na górskie wycieczki, gry planszowe i czytanie książek.
mgr Katarzyna Szydłowska-Zdobylak – ukończyła Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 2017. Obecnie pracuje w Niepublicznych Szkołach Specjalnych UMIEM w Krakowie. Terapeuta behawioralny PLTB. Ukończyła kursy: Terapia Behawioralna w teorii i praktyce 3-modułowy kurs bazowy; Techniki SAZ w rozwijaniu samodzielności osób z zaburzeniami rozwojowymi – nr świadectwa; Techniki SAZ w pracy z osobą przejawiającą trudne zachowania; Techniki SAZ w pracy z grupą; Dokumentowanie i programowanie w SAZ. Pozostałe: Podstawy psychoterapii poznawczo-behawioralnej I; Szkolenie PECS Poziom 1; Przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela (Studia Podyplomowe).
mgr Aleksandra Kaszczyszyn– psycholog, oligofrenopedagog, terapeuta behawioralny PLTB. Od 2016 do 2017 roku była wolontariuszką Niepublicznych Szkół „Umiem”. W 2017 roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel oraz terapeuta w Ambulatorium Terapii Behawioralnej, w którym od 2023 r. pełni funkcje kierownika. Zainteresowanie terapią behawioralną zawdzięcza uczestniczeniu w kursach „Analiza zachowania” i „Stosowana analiza zachowania” w ramach studiów psychologicznych. Poza psychologią interesuje się sportem – od 2011 roku jest członkiem kadry narodowej wyciskania w leżeniu. Lubi czytać książki, oglądać filmy i chodzić na długie spacery.
mgr Justyna Barańska – oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy. Od września 2018 nauczyciel w NSPS „Umiem”. Wcześniejsze doświadczenie z osobami z autyzmem i innymi zaburzeniami zdobyła podczas licznych praktyk i wolontariatu w SOSW pn. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie. Ukończyła liczne szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, m.in. Makaton, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Trening Umiejętności Społecznych. W 2020 roku uzyskała licencję terapeuty behawioralnego PLTB. Czas wolny wykorzystuje na trening na siłowni, wędrówki górskie i czytanie książek.
mgr Ewa Buglewicz- Przewoźnik – ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim ze specjalizacją Psychologia Kliniczna i Psychologia Zdrowia. Terapeuta behawioralny PLTB. Jest członkiem Zespołu Badania Bólu i autorką kilku publikacji naukowych. Obecnie prowadzi badania nad wpływem uczenia się przez obserwację na powstawanie doznań bólowych.
W wolnych chwilach gotuje i czyta książki. Uwielbia swojego psa i podróże. W czasie wakacji jest wolontariuszką na rejsach resocjalizacyjnych dla młodzieży.
mgr Alicja Terka – absolwentka pedagogiki specjalnej; edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz edukacji i rehabilitacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Niedawno zdobyła certyfikat Terapeuty Ręki. Od kilku lat zdobywa dodatkową wiedzę teoretyczną dotyczącą rozwoju człowieka na różnych wykładach i konferencjach. Swoje doświadczenie praktyczne zdobywała jako asystentka nauczyciela przedszkolnego, wolontariuszka na zajęciach grupowych opartych na metodzie opracowanej przez Weronikę Sherborne. Ma również za sobą kilkuletnią współpracę jako asystentka nastoletniego chłopca z autyzmem. W ostatnim czasie pracowała jako nauczycielka w szkołach specjalnych. Prywatnie uwielbia spontaniczne wyjazdy w góry pod namiot, jej półki są pełne książek, a największym marzeniem jest zwiedzenie dużej części świata własnym vanem-kamperem.
mgr Maria Długosz– od 2022 nauczyciel w Zespole Niepublicznych Szkół Specjalnych “Umiem” w Krakowie, absolwentka filologii polskiej z nauczycielstwem, logopeda, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, specjalista do spraw związanych ze spektrum autyzmu. Ukończyła kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe, m.in.: Makaton, Terapia Miofunkcjonalna MFT.
mgr Maria Kogut– absolwentka Psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Od września 2022 nauczyciel w Zespole Niepublicznych Szkół Specjalnych “Umiem” w Krakowie. W ramach wolontariatu współprowadziła grupę wsparcia dla osób dorosłych z depresją. Ukończyła kursy z zakresu VB-MAPP, wsparcia osób w obliczu żałoby oraz profilaktyki i diagnozy uzależnień behawioralnych.
mgr Karolina Seweryn – absolwentka Pedagogiki Specjalnej ze specjalnością edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (studia licencjackie) oraz Terapia Pedagogiczna i Rewalidacja Indywidualna (studia magisterskie) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. |
Magdalena Micyk – studentka piątego roku Psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Swoją przygodę w Zespole Niepublicznych Szkół Specjalnych zaczęła w lutym 2023 roku na stanowisku pomocy nauczyciela, zaś od września tego samego roku pracuje na stanowisku nauczyciela. Pasjonatka starego kina, muzyki klasycznej i tej bardziej alternatywnej. |
mgr Zuzanna Kubicka– absolwentka psychologii na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, specjalność: psychologia kliniczna z neuropsychologią. Uzyskała przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w trakcie praktyk oraz wolontariatu, między innymi w Szkole Specjalnej, Zespole Szkolno-Przedszkolnym, tymczasowym przedszkolu pod Baranami oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Posiada uprawnienia do posługiwania się w praktyce diagnostycznej Skalą Inteligencji Stanford- Binet 5. |
mgr Natalia Czekaj– oligofrenopedagog, ukończyła pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Posiada doświadczenie zdobywane w różnorodnych placówkach, takich jak przedszkola specjalne, placówki szkolno-wychowawcze, domy pomocy społecznej oraz placówki integracyjne. Jej zainteresowania obejmują obszary takie jak czytanie książek, fotografia, spacery po górach, filmy fantasy oraz zajęcia artystyczne, w tym decoupage i rysunek. Wykorzystuje swoje umiejętności artystyczne do tworzenia książek terapeutycznych oraz do tworzenia własnoręcznych pomocy edukacyjnych dla uczniów. |
mgr Weronika Wdzięczna– magister psychologii Akademii Ignatianum ze ścieżką psychologia kliniczna. Wcześniej zdobyła doświadczenie w przedszkolu z oddziałami integracyjnymi. Wolny czas najczęściej poświęca na treningi na siłowni, wycieczki górskie oraz gry komputerowe.
|
mgr Joanna Pocztowska– absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała w trakcie praktyk studenckich oraz staży na Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Katedrze Psychoterapii UJ CM oraz Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. W Zespole Niepublicznych Szkół Specjalnych „Umiem” w Krakowie pracuje od 2024 roku.
|
KADRA NSPS UMIEM- RACIBÓRZ
mgr Halina Rycerz- Kuliga – dyrektor NSPS UMIEM-RACIBÓRZ, magister psychologii Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia PERSONA na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego. Nauczyciel dyplomowany, posiadający przeszło dwudziestoletnie doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, w tym z zaburzeniami rozwojowymi.
mgr Marta Krauze-Władyko- absolwentka kierunku pedagogika na PWSZ w Raciborzu oraz magister pedagogiki terapeutycznej z oligofrenopedagogiką na Uniwersytecie Opolskim. Ukończyła kurs bazowy ,,Terapia behawioralna w teorii i praktyce” i cykl kursów specjalizacyjnych z zakresu SAZ. Od września 2018 r. nauczyciel w NSPS UMIEM-RACIBÓRZ. W grudniu 2020 roku uzyskała tytuł terapeuty behawioralnego PLTB.
mgr Agnieszka Meissner – magister terapii pedagogicznej z oligofrenopedagogiką, resocjalizacji, terapeuta behawioralny PLTB. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego. Zdobywała doświadczenie na licznych praktykach. Ukończyła Kurs Bazowy (3 modułowy), Terapia behawioralna w teorii i praktyce” i szereg kursów specjalizacyjnych. Obecnie jest nauczycielem w NSPS UMIEM-RACIBÓRZ.
mgr Monika Tulik – nauczycielka NSPS UMIEM-RACIBÓRZ, Magister pedagogiki w zakresie pracy socjalno-opiekuńczej i wychowawczej, terapeuta behawioralny PLTB. Ukończyła studia podyplomowe na kierunkach olinofrenopedagogika, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu z elementami integracji sensorycznej. Z zainteresowaniem zgłębia wiedzę z zakresu terapii behawioralnej uczestnicząc w licznych kursach. W życiu osobistym jest mamą Olka z diagnozą spektrum autyzmu. Ze względu na to, problemy związane z niepełnosprawnością dzieci są jej dobrze znane i bardzo bliskie. W wolnych chwilach lubi czytać kryminały, szydełkować maskotki i eksperymentować w kuchni.