Zgodnie z naszą wiedzą, jesteśmy jedynymi placówkami Polsce, która poza standardowymi wymaganiami kwalifikacyjnymi wobec nauczycieli, narzuca swojej kadrze wymóg dodatkowy- posiadania tytułu terapeuty behawioralnego (czytaj więcej o PLTB: www.terapeutabehawioralny.pl). Zatem o ile osoby zatrudnione tytułu terapeuty behawioralnego dotychczas nie posiadają, to można być pewnym, że aktualnie uzupełniają kwalifikacje w tym zakresie. Przedstawiamy naszych specjalistów: KADRA Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Umiem” w Krakowie

                          

mgr Aleksandra Pieczara– dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej „Umiem” w Krakowie, w latach 2022-2025 wicedyrektor Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Umiem” w Krakowie,  absolwentka Filologii polskiej z oligofrenopedagogiką, tyflopedagog, terapeuta behawioralny PLTB. Od 2010 – 2014 związana z Niepublicznym Przedszkolem Specjalnym Związku Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie, gdzie zdobywała doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi z różnego typu niepełnosprawnością. Od 2014 nauczyciel w Niepublicznych Szkołach Umiem oraz terapeuta w Ambulatorium Terapii Behawioralnej. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej. Ukończyła liczne kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe m.in Makaton – Program Rozwoju Komunikacji PRKM, Praktyczny kurs wspomagających i alternatywnych metod porozumiewania się (AAC), Szkolenie PECS – poziom I, II, Rozwijanie Kluczowych Umiejętności Komunikacyjnych, VB – MAPP: Ocena umiejetności oraz planowanie terapii, Diagnoza i terapia widzenia  małych dzieci, Warsztaty Neurologopedyczne oraz kursy          z zakresu terapii behawioralnej.

 
mgr Ewa Kuliga– dyrektor merytoryczny Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej „Umiem w Krakowie, w latach 2014-2021 dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej „Umiem” w Krakowie, w latach 2021-2025 dyrektor Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Umiem” w Krakowie, ,  magister psychologii UJ, neurologopeda, oligofrenopedagog, superwizor behawioralny PLTB nr licencji 5/S/2011, członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej, członek Stowarzyszenia PERSONA na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego.  Od 2000 r. pracuje z osobami z zaburzeniami rozwojowymi. W 2002 r., odbyła kilkumiesięczny staż w Princeton Child Development Institute w USA. Od 2003 r., prowadzi kursy i szkolenia z zakresu Stosowanej Analizy Zachowania w ramach Polskiej Licencji Terapeuty Behawioralnego oraz zajęcia na Uniwersytecie SWPS. Psycholog w Ośrodku Wspierania Rodziny i Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Raciborzu, do października 2023 kierownik Ambulatorium Terapii Behawioralnej PSTB oraz Zespołu Interwencji Kryzysowej PSTB. Uczestniczka wielu szkoleń o tematyce behawioralnej, m.in. PECS (I,II, Nauczanie 9 krytycznych umiejętności porozumiewania się), VB-MAPP, Nauczanie precyzyjne, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Stosowanej Analizy Zachowania na SWPS w Katowicach. Uczestniczka i prelegentka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji dotyczących pracy z osobami z autyzmem oraz Stosowanej Analizy Zachowania. Współautorka projektu NCBiR „SYSABA- Systemu wsparcia ośrodków behawioralnych pracujących z osobami dotkniętymi zaburzeniami rozwojowymi” stanowiącego nowy, elektroniczny standard dokumentacji behawioralnej.   fotonela_1dr Nela Grzegorczyk-Dłuciak– superwizor behawioralny  PLTB. Ukończyła pedagogikę wieloprofilowego usprawniania w WSPS w Warszawie, pedagogikę specjalną oraz studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą w AP w Krakowie. W 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki na UP w Krakowie. Współzałożycielka i prezes (od początku istnienia) Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej, długoletnia członkini Zarządu Krajowego Towarzystwa Autyzmu O/Kraków. Od 1993r. pracuje zawodowo z osobami niepełnosprawnymi. Przez 10 lat była kierownikiem Filii nr 1, SPS nr 6 w SOSW nr 4 w Krakowie (placówka terapii behawioralnej dla dzieci z autyzmem).  W latach 2014- 2017 była dyrektorem w NGS UMIEM w Krakowie. Od 2002 r. prowadzi szkolenia z analizy behawioralnej stosowanej i terapii dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Jest autorem licznych publikacji, m.in. redaktorem cyklu wydawnictw pokonferencyjnych „Czas na dialog”.

 mgr Maja Stańczuk – absolwentka Psychologii o specjalności Psychoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała w trakcie praktyk oraz staży m.in. na Oddziale Dziennym Szpitala Uniwersyteckiego, w Katedrze Psychoterapii UJ CM i Laboratorium Badania Świadomości C-Lab. W 2023 rozpoczęła pracę w Niepublicznych Szkołach „Umiem”. Wolny czas przeznacza na górskie wycieczki, gry planszowe          i czytanie książek.

     

mgr Katarzyna Szydłowska-Zdobylak – ukończyła Psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 2017. Obecnie pracuje w Niepublicznych Szkołach Specjalnych UMIEM w Krakowie. Terapeuta behawioralny PLTB. Ukończyła kursy: Terapia Behawioralna w teorii i praktyce 3-modułowy kurs bazowy; Techniki SAZ w rozwijaniu samodzielności osób z zaburzeniami rozwojowymi –  nr świadectwa; Techniki SAZ w pracy z osobą przejawiającą trudne zachowania; Techniki SAZ w pracy z grupą; Dokumentowanie i programowanie w SAZ. Pozostałe: Podstawy psychoterapii poznawczo-behawioralnej I; Szkolenie PECS Poziom 1; Przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela (Studia Podyplomowe).

 

mgr Aleksandra Kaszczyszyn– psycholog, oligofrenopedagog, terapeuta behawioralny PLTB. Od 2016 do 2017 roku była wolontariuszką Niepublicznych Szkół „Umiem”. W 2017 roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel oraz terapeuta w Ambulatorium Terapii Behawioralnej, w którym od 2023 r. pełni funkcje kierownika. Zainteresowanie terapią behawioralną zawdzięcza uczestniczeniu w kursach „Analiza zachowania”          i „Stosowana analiza zachowania” w ramach studiów psychologicznych. Poza psychologią interesuje się sportem – od 2011 roku jest członkiem kadry narodowej wyciskania w leżeniu. Lubi czytać książki, oglądać filmy i chodzić na długie spacery. 

 

mgr Justyna Barańska – oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy. Od września 2018 nauczyciel w NSPS „Umiem”. Wcześniejsze doświadczenie z osobami z autyzmem i innymi zaburzeniami zdobyła podczas licznych praktyk i wolontariatu w SOSW pn. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie. Ukończyła liczne szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, m.in. Makaton, Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Trening Umiejętności Społecznych. W 2020 roku uzyskała licencję terapeuty behawioralnego PLTB. Czas wolny wykorzystuje na trening na siłowni, wędrówki górskie i czytanie książek.

 

mgr Alicja Terka – absolwentka pedagogiki specjalnej; edukacji i rehabilitacji osób  z niepełnosprawnością intelektualną oraz edukacji i rehabilitacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Niedawno zdobyła certyfikat Terapeuty Ręki. Od kilku lat zdobywa dodatkową wiedzę teoretyczną dotyczącą rozwoju człowieka na różnych wykładach i konferencjach. Swoje doświadczenie praktyczne zdobywała jako asystentka nauczyciela przedszkolnego, wolontariuszka na zajęciach grupowych opartych na metodzie opracowanej przez Weronikę Sherborne. Ma również za sobą kilkuletnią współpracę jako asystentka nastoletniego chłopca z autyzmem. W ostatnim czasie pracowała jako nauczycielka w szkołach specjalnych. Prywatnie uwielbia spontaniczne wyjazdy w góry pod namiot, jej półki są pełne książek, a największym marzeniem jest zwiedzenie dużej części świata własnym vanem-kamperem.

  mgr Maria Długosz– od 2022 nauczyciel w Zespole Niepublicznych Szkół Specjalnych “Umiem” w Krakowie,  absolwentka filologii polskiej z nauczycielstwem, logopeda, pedagog specjalny, oligofrenopedagog, specjalista do spraw związanych ze spektrum autyzmu. Ukończyła kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe, m.in.: Makaton, Terapia Miofunkcjonalna MFT.      

mgr Maria Kogut– absolwentka Psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.  Od września 2022 nauczyciel w Zespole Niepublicznych Szkół Specjalnych „Umiem” w Krakowie. W ramach wolontariatu współprowadziła grupę wsparcia dla osób dorosłych z depresją. Ukończyła kursy z zakresu VB-MAPP, wsparcia osób w obliczu żałoby oraz profilaktyki i diagnozy uzależnień behawioralnych. 

   

mgr Patrycja Porada– absolwentka Pedagogiki oraz Logopedii z komunikacją społeczną na Uniwersytecie Ignatianum. Doświadczenie zdobywała w trakcie licznych praktyk w szkołach, przedszkolach i poradniach. W ramach wolontariatu prowadziła terapię z dorosłymi z afazją. Ukończyła kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe m.in.: Język migowy dla pedagogów, Modelowanie jako niedyrektywna forma terapii. W wolnym czasie ceni sobie dobre kino i książki.

mgr Karolina Kozdrój– absolwentka studiów magisterskich na kierunku praca socjalna na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studentka piątego roku pedagogiki specjalnej, specjalność oligofrenopedagogika, na Uniwersytecie im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pracowała w placówkach takich jak fundacje na rzecz dzieci ze specjalnymi potrzebami, przedszkola z oddziałami integracyjnymi. Doświadczenie zdobywała także w domach pomocy społecznej oraz w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Wolny czas stara się spędzać aktywnie, wybierając górskie wycieczki lub wyprawy rowerowe. 

mgr Justyna Kusiak- psycholog, diagnosta, w trakcie uzyskiwania licencji terapeuty behawioralnego PLTB. Zdobywam doświadczenie zawodowe, pracując w poradni psychologiczno-pedagogicznej i Niepublicznej Szkole Podstawowej UMIEM w Krakowie. Ukończone szkolenia i kursy.  ADOS-2 w praktyce klinicznej, Skala Inteligencji Stanford Binet 5 – szkolenie kwalifikacyne dla psychologów, Stosowanie i interpretacja Międzynarodowej Wykonaniowej Skali LEITER-3, Specjalistyczna bateria diagnozy funkcji poznawczych i umiejętności szkolnych SB6/18, Bateria metod diagnozy przyczyn niepowodzeń szkolnych 7/9, 10-12, 13/15, Psychologiczna i pedagogiczna diagnoza dyskalkulii z wykorzystaniem Baterii Dyskalkulia 10/12 i 13/16 oraz innych dostępnych testów, Diagnozowanie ADHD i zaburzeń współistniejących za pomocą Zestawu Kwestionariuszy Conners 3, Podstawy Stosowania Skali Inteligencji Wechslera dla dzieci WISC-5, Praktyk metody Kid ‘s Skills: Dam radę! i I am proud of you 

mgr Paulina Makuch – absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zdobywała na wolontariacie w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz na praktykach w Samorządowej szkole podstawowej nr3 im Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej oraz Samorządowej szkole podstawowej  nr1 im Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej.
mgr Weronika Wdzięczna– magister psychologii Akademii Ignatianum ze ścieżką psychologia kliniczna, terapeuta behawioralny PLTB. Wcześniej zdobyła doświadczenie w przedszkolu z oddziałami integracyjnymi. Wolny czas najczęściej poświęca na treningi na siłowni, wycieczki górskie oraz gry komputerowe. 
mgr Joanna Pocztowska– absolwentka Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zawodowe zdobywała w trakcie praktyk studenckich oraz staży na Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Katedrze Psychoterapii UJ CM oraz Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. W Zespole Niepublicznych Szkół Specjalnych „Umiem” w Krakowie pracuje od 2024 roku. 
 

KADRA NSPS UMIEM- RACIBÓRZ

mgr Halina Rycerz- Kuliga – dyrektor NSPS UMIEM-RACIBÓRZ, magister psychologii Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia PERSONA na Rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego. Nauczyciel dyplomowany, posiadający przeszło dwudziestoletnie doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, w tym z zaburzeniami rozwojowymi.     mgr Marta Krauze-Władyko- absolwentka kierunku pedagogika na PWSZ w Raciborzu oraz magister pedagogiki terapeutycznej z oligofrenopedagogiką na Uniwersytecie Opolskim. Ukończyła kurs bazowy ,,Terapia behawioralna w teorii i praktyce” i cykl kursów specjalizacyjnych z zakresu SAZ. Od września 2018 r. nauczyciel w NSPS UMIEM-RACIBÓRZ. W grudniu 2020 roku uzyskała tytuł terapeuty behawioralnego PLTB.        mgr Agnieszka Meissner – magister terapii pedagogicznej z oligofrenopedagogiką, resocjalizacji, terapeuta behawioralny PLTB. Absolwent Uniwersytetu Opolskiego. Zdobywała doświadczenie na licznych praktykach. Ukończyła Kurs Bazowy (3 modułowy), Terapia behawioralna w teorii i praktyce” i szereg kursów specjalizacyjnych. Obecnie jest nauczycielem w NSPS UMIEM-RACIBÓRZ.         

mgr Monika Tulik – nauczycielka NSPS UMIEM-RACIBÓRZ,  Magister pedagogiki w zakresie pracy socjalno-opiekuńczej i wychowawczej, terapeuta behawioralny PLTB. Ukończyła studia podyplomowe na kierunkach olinofrenopedagogika, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu z elementami integracji sensorycznej. Z zainteresowaniem zgłębia wiedzę z zakresu terapii behawioralnej uczestnicząc w licznych kursach. W życiu osobistym jest mamą Olka z diagnozą spektrum autyzmu. Ze względu na to, problemy związane z niepełnosprawnością dzieci są jej dobrze znane i bardzo bliskie. W wolnych chwilach lubi czytać kryminały, szydełkować maskotki i eksperymentować w kuchni.